Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Bezpieczny basen. Czy w dobie koronawirusa takie baseny w ogóle istnieją? Chlor zabija wirusy. Woda w basenach, jacuzzi, SPA i wodnych placach zabaw jest więc bezpieczna. Kluczem do pełnego bezpieczeństwa jest zachowanie dystansu.

Bezpieczny basen – czy w dobie koronawirusa to w ogóle możliwe? Otóż... jak najbardziej!

bezpieczny basen, a koronawirus

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego użytkownikom basenów pojawiła się na długo przed koronawirusem. Istnieje przecież od zawsze, tak jak od zawsze ludzie byli narażeni na kontakt z mikroorganizmami wywołującymi infekcje. Nie jest więc żadną nowością fakt, że woda w basenach rekreacyjnych i pływackich, jacuzzi, SPA i wodnych placach zabaw musi być uzdatniana przy pomocy środków dezynfekujących zabijających wszelkie wirusy (w tym SARS-CoV-2), a procesy te podlegają ścisłej kontroli. A zatem basen jest bezpieczny. W kontekście niepokojącego nas aktualnie koronawirusa istotny jest też fakt, że choć z jednej strony wirus ten wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się, to z drugiej – równie łatwo jest go skutecznie wyeliminować przy pomocy zwykłych środków dezynfekcyjnych np. chloru (podchlorynu sodu) stosowanego najczęściej w basenach publicznych.

BASENY SĄ BEZPIECZNE, BO KORONAWIRUS NIE PRZENOSI SIĘ W CHLOROWANEJ WODZIE

Baseny są bezpieczne. Nie ma żadnych dowodów na to, by SARS-CoV-2 mógł być przenoszony przez wodę w basenach, jacuzzi, SPA czy wodnych placach zabaw. Jak czytamy w piśmie Grzegorza Hudzika, Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego „W dobie panującej obecnie pandemii COVID-19 liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji”.

CZY CHLOR ZABIJA KORONAWIRUSA?

Odpowiedź jest jasna i prosta – TAK, zabija, a dokładniej mówiąc – dezaktywuje. Koronawirusy, w tym SARS-CoV-2, są wrażliwe na środki czystości. Skoro zwykłe mydło, przenikając przez osłonkę koronawirusa, rozpuszcza ją i w ten sposób dezaktywuje wirusa, to tym bardziej czynią to chlor, ozon czy inne środki dezynfekujące. Tak więc koronawirus, który nawet znalazłby się w wodzie, powietrzu nad basenem czy na powierzchniach wokół, natychmiast jest niszczony.

Chlor to pierwiastek chemiczny występujący w postaci gazu ponad dwukrotnie cięższego od powietrza, silny utleniacz, środek dezynfekujący i wybielacz. – Proces dezynfekcji z użyciem chloru zapewnia właśnie bezpieczeństwo użytkownikom m.in. basenów – zapewnia Agnieszka Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

„To samo dotyczy specjalnego typu niecek, jak whirlpoole, SPA, jacuzzi, w których wymagane stężenie wolnego chloru w wodzie jest wyższe niż w wodzie typowego basenu kąpielowego (0,7-1,0 mg/l), umożliwiając eliminację wirusa z wytwarzanego w nich aerozolu wodnego. Nie ma więc konieczności wprowadzania zmian w dotychczasowych zasadach uzdatniania i dezynfekcji wody na pływalniach, a jedynie staranna ich kontrola” – czytamy w zaleceniach Grzegorza Hudzika.

BEZPIECZNY BASEN – ZACHOWAJ DYSTANS

Głównym problemem związanym z ochroną przed transmisją zakażeń SARS-CoV-2 w warunkach basenowych nie jest jakość wody, ale przebywanie w obiektach, w których tak jak w pozostałej przestrzeni publicznej, istnieje ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową. Ryzyko zakażenia jest związane przede wszystkim z jednoczesnym odwiedzaniem basenów czy aquaparków i przebywaniem w nich znacznej liczby użytkowników. Stąd tymczasowe ograniczenie liczby osób obiekcie do 50% maksymalnego obłożenia. Skoro spotykamy się już w galeriach handlowych, kinach i teatrach, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nie mogli pójść na basen. Zasady zachowania się są te same, co we wszystkich przestrzeniach publicznych, a podstawą jest stosowanie się do wytycznych i zachowywanie bezpiecznego dystansu społecznego i to nie tylko w niecce basenowej, ale także, a może nawet przede wszystkim, w jej otoczeniu, czyli w szatni, przebieralni, w strefie natrysków, toalet czy brodzika.

BEZPIECZNY BASEN – PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Na co należy zwrócić uwagę?

  • Zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz korzystającymi z pływalni i jej otoczenia tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika czy saun.
  • Obowiązuje dezynfekcja rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu. Obiekty muszą być zaś wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.
  • Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa na terenie obiektów basenowych, przy kasach i w szatni. Osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni oraz założona ponownie po powrocie z basenu.
  • Biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób przebywających w jednym czasie na ich terenie ustalana jest indywidualnie i nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia.
  • Przestrzeganie zasad higieny – obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej oraz przejście przez brodzik do płukania stóp.
  • Na basenie pływackim z jednego toru mogą korzystać maksymalnie 4 osoby jednocześnie. W przypadku małych niecek i jacuzzi, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się do korzystania z nich pojedynczo lub z osobami wspólnie zamieszkującymi.
  • Zajęcia grupowe, jak nauka pływania czy aqua aerobik, mogą być organizowane pod warunkiem możliwości zapewnienia ćwiczącym wymaganych bezpiecznych odległości. Istotne znaczenie ma więc liczebności osób w grupach.

W saunach, często towarzyszących basenom, dodatkowym środkiem wirusobójczym jest temperatura. Najbezpieczniejsze są sauny z temperaturą powyżej 60oC, ponieważ w tej temperaturze wirusy nie są w stanie przetrwać. Niezależnie od tego, liczba osób przebywających jednocześnie w saunie nie powinna przekraczać 50% maksymalnej zajętości, przy czym nie ma konieczności noszenia w saunie maseczki.

* * * * *
DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z BASENU?

A skoro już wiadomo, że na basenach należy zachować ostrożność, ale można, a nawet warto  w nich przebywać (pływanie i zabawa w wodzie odstresowują), to przed wakacjami proponujemy rozejrzeć się za NAJLEPSZYM HOTELEM Z BASENEM

CZYTAJ TEŻ:

BEZPIECZNY HOTEL - CO TO DZISIAJ ZNACZY?

BEZPIECZNE SPA? DOBRE SPA ZAWSZE JEST BEZPIECZNE