Facebook open

Wyspa Lanzarote

Spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich Lanzarote zasługuje na miano najbardziej zaskakującej i wyjątkowej. Słynie z wulkanicznych krajobrazów, dzieł Césara Manrique i czarnych plaż.

Kanary zostały ponownie odkryte przez Europejczyków trzydzieści lat temu. Pięćset lat po podboju tych ziem przez Hiszpanów rozpoczęła się nowa kolonizacja. Niemcy, Anglicy, Skandynawowie, a ostatnio coraz częściej – Polacy, doceniają wyjątkowy klimat i urok wysp należących do Europy, ale oferujących egzotyczne doznania.

LANZAROTE – PIEKIELNY KRAJOBRAZ

Położona na północy archipelagu Lanzarote słynie z wulkanicznego krajobrazu i dzieł Césara Manrique – jednego z najsłynniejszych artystów Hiszpanii, przyjaciela Picassa i Miro, który tu się urodził i umarł. Choć cały archipelag zawdzięcza swe pochodzenie wulkanom, na Lanzarote ich aktywność możemy obserwować do dzisiaj. Seria wybuchów z lat 1730-36 przeobraziła dwie trzecie powierzchni wyspy. To bezkresne pola lawy, która spływała do morza, omijając wierzchołki starszych wulkanów. Los Hervideros – postrzępione, skaliste wybrzeże, powstało w wyniku spotkania lawy z oceanem. Owoc tego mariażu jest naprawdę zadziwiający – wzburzone fale wdzierają się do powulkanicznych jaskiń, a wokół ciągną się bezkresne pola czarnego bazaltu i rdzawego żużlu. Nawet plaże są tu czarne!

Mimo iż na Lanzarote nie ma czynnych wulkanów, można namacalnie zetknąć się z ich aktywnością. W Parku Narodowym Timanfaya turyści podziwiają kilkaset kraterów leżących na obszarze zaledwie 50 km2. To Góry Ognia. O tym, że rzeczywiście są gorące, przekonujemy się podczas niezwykłych eksperymentów codziennie prezentowanych odwiedzającym. Najpierw pracownik parku sypie nam na dłoń garść żwiru z ledwie odgarniętej łopatą ziemi. Parzy skórę. Potem do płytkiej dziury w ziemi wrzuca gałęzie krzewów, które w sekundę zamieniają się w kulę ognia. Na koniec woda wlana do rury wkopanej w ziemię zamienia się w parę i tryska w postaci kilkumetrowego gejzeru.

Same wulkany na Lanzarote możemy oglądać podczas przejażdżki specjalnym autokarem po czternastokilometrowej trasie, wijącej się wśród stożków i zapadniętych kalder. Magma – płynna część Ziemi – zazwyczaj znajduje się 40 km pod jej powierzchnią. Na Lanzarote występuje na głębokości 4-8 km, a w Górach Ognia istnieją szczeliny, dzięki którym już kilkanaście centymetrów pod powierzchnią temperatura dochodzi do 100° C. To chyba jedyne miejsce na Ziemi, gdzie w restauracji serwuje się dania z grilla ogrzewanego przez magmę.

LANZAROTE – DZIEŁO SZTUKI

Mimo rosnącej popularności Lanzarote zachowała historyczną tożsamość. Stało się tak między innymi dzięki Césarowi Manrique – niezwykłemu artyście, który spowodował, że nie buduje się tutaj wieżowców, wszystkie budynki zachowują tradycyjną kolorystykę, a wulkaniczne twory urosły do rangi dzieł sztuki. Swój dom na wyspie Lanzarote Manrique zbudował na polu lawy, w bąblach po wulkanicznych gazach. Dzisiaj znajduje się tu jego muzeum. Nieopodal zaplanował Jardin de los Cactus – ogród z 1,5 tysiącem odmian tych niezwykłych roślin. Najsłynniejszą na wyspie restaurację umieścił w dziurze po wulkanie, a obok postawił Pomnik Wieśniaka – Monumento del Campesino. Na innym krańcu Lanzarote, w pieczarach należących do długiego na 8 km wulkanicznego korytarza, którym lawa płynęła do morza, stworzył centrum kulturalne (znajduje się tu m.in. sala koncertowa o fenomenalnej akustyce) w stylu New Age. A obok – w Jameos del Aqua – wybudował bary, restaurację, basen. Na pięćsetmetrowym klifie, z którego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Kanarach, umieścił punkt widokowy – Mirador del Rio, którego okna przypominają oczy ogromnego orła. Akustyka wnętrza jest tak genialna, że słowo wypowiedziane szeptem w jednym końcu dociera na drugi koniec jako całkiem głośna wypowiedź.

LANZAROTE – UNIKALNA ATMOSFERA

Choć krajobraz Lanzarote jest wyjątkowo surowy, znajdziemy tu także urocze zatoki i plaże. Kilka z nich ma nawet złoty piasek. Warto choćby odwiedzić Costa Tequise, oszałamiającą zatokę El Golfo, z unikalnym, szmaragdowym jeziorkiem, czy Puerto del Carmen – główny ośrodek turystyczny, stanowiący też centrum życia nocnego. Surowość i fizycznie odczuwalna bliskość „sił natury” czyni z Lanazarote magiczne miejsce, w którym wypoczynek na długo zapada w pamięć.


LANZAROTE – POGODA I INNE INFORMACJE

• na Kanarach panuje łagodny, wiosenny klimat o średniej temperaturze 22° C (w styczniu – 18-20°, w lipcu – 24-26°). Ponad 3 tys. godzin słońca czyni to miejsce najjaśniejszym w Europie.

• na Lanzarote znajdziemy blisko 170 hoteli i apartamentów. Można się tu dostać w ramach zorganizowanego wyjazdu (hotele 3-4* od 1900 zł za os/tydz.), można też wynająć pokój lub apartament (od 20 euro za dobę) i skorzystać z czarterowego „przelotu turystycznego”. Np. www.casamundo.pl – domki dla 4-8 osób od 2500 zł za tydzień.

• jeden z najbardziej luksusowych hoteli na wyspie to Gran Melia Salinas 5*, zaprojektowany przez samego Césara Manrique.


 źródło: Magazyn EDEN

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

HISZPANIA JEST W TOBIE – CZYLI NAJCIEKAWSZE OPOWIEŚCI PO NAJPIĘKNIEJSZYCH REGIONACH HISZPANII

MADRYT – KSIĄŻE DNIA I KRÓL NOCY

7 NAJLEPSZYCH HISZPAŃSKICH PRZEPISÓW

EL HIERRO - CHILL OUT W CHMURACH

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz