fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Nowe kosmetyki dzięki Polakom?

Doskonale nawilża skórę, pomaga się jej zregenerować i działa ujędrniająco, a uzyskuje się go ze skorupiaków. Opracowany przez doktoranta Politechniki Gdańskiej hydrożel chitozanowy, już wkrótce może trafić na sklepowe półki, jako składnik kosmetyków.

- Chitozan to związek naturalny otrzymywany z chityny. Tę uzyskuje się ze skorupiaków, żyjących głównie w wodach morskich - powiedział PAP mgr inż. Grzegorz Gorczyca z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. W ramach grantu, przyznanego mu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), ze swoim zespołem naukowym pracuje on nad wprowadzeniem do produkcji nowego kosmetyku: hydrożelu chitozanowego. 

- W naszych wcześniejszych pracach, również dofinansowanych przez FNP, opracowaliśmy technologię przetwarzania chitozanu. Dzięki tej technologii powstał hydrożel chitozanowy, który do niedawna wykorzystywaliśmy tylko przy produkcji opatrunków do regeneracji trudno gojących się ran. Okazało się jednak, że ten półprodukt ma doskonałe właściwości, które można wykorzystywać w produktach kosmetycznych - tłumaczy Gorczyca. 

Jak zapewnia, hydrożel chitozanowy jako kosmetyk silnie i skutecznie nawilża skórę, poprawia jej elastyczność, działa ujędrniająco, niweluje szkodliwe działanie nadmiernej ilości wolnych rodników. - Stymuluje proces regeneracji skóry. Testy dermatologiczne pokazały, że jest też kompatybilny z komórkami skóry, czyli nietoksyczny - wyjaśnia rozmówca PAP. 
Przyznaje, że choć kosmetyków o podobnym działaniu jest wiele - są to np. produkty na bazie kolagenu - to wynalazek naukowców z Gdańska ma kilka zalet, które go zdecydowanie wyróżniają. - Przede wszystkim utrzymuje stabilność mikrobiologiczną, bez dodatku konserwantów. Prace nadal trwają, ale już możemy potwierdzić, że bez konserwantów może wytrzymać nawet sześć miesięcy - tłumaczy Gorczyca. 
W dodatku, w przeciwieństwie do innych produktów kolagenowych, nie trzeba go przetrzymywać w lodówce. - Nasz hydrożel ma bardzo duży potencjał, by być lepszym i skuteczniejszym niż pozostałe produkty tego typu, ale dopóki nie przeprowadzimy wszystkich testów, nie możemy ich potwierdzić - zaznacza badacz. 

Do tej pory chitozan, wykorzystywany np. do produkcji opatrunków, był rozpuszczalny w wodnych roztworach kwasów organicznych: kwasie octowym, kwasie mlekowym. Po rozpuszczeniu substancji kwas wypłukiwano, ale cały proces był czaso- i kosztochłonny. W dodatku możliwość wykorzystania tak uzyskanego chitozanu była ograniczona, bo kwasy drażniły ludzką skórę. 
- My opracowaliśmy technologię, która pozwala rozpuścić chitozan w wodzie. Dzięki temu jest mniej toksyczny niż ten rozpuszczony w kwasie. Sam proces jego uzyskiwania jest też prostszy, mniej szkodliwy dla środowiska i tańszy - opisał Gorczyca. 

Dalsze prace nad wdrożeniem i udoskonaleniem technologii produkcji hydrożelu chitozanowego będą prowadzone w ramach grantu uzyskanego w konkursie Impuls FNP. Naukowcy zamierzają przede wszystkim zwiększyć skalę produkcji hydrożelu, co m.in. podniesie atrakcyjność produktu w oczach firm z branży kosmetycznej. 
- Potencjalni partnerzy z rynku kosmetycznego pojawiają się z każdą chwilą, teraz negocjujemy warunki z różnymi podmiotami. Wyroby kosmetyczne nie potrzebują wiele czasu na wprowadzenie. Dlatego, jeżeli uda się nam dopiąć rozmowy, to mogą pojawić się na rynku w ciągu następnych kilku miesięcy - podkreślił rozmówca PAP.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Ewelina Krajczyńska

Premiera nowej linii – DNA Protection Expert!
Redness Relief Essence to nowy skuteczny preparat wchodzący w skład linii UltraCalming od Dermalogica, likwidujący zaczerwienienia wywołane nadwrażliwością – bez ryzyka dalszego podrażnienia skóry.
Sekret Yonelle to zaskakujący efekt odmładzania wyglądu poprzez równoległe działanie na twarz oraz usta i ich okolice.
MomMe Baby Natural Care to rodzina kosmetyków naturalnych, która zapewnia delikatną pielęgnację, skuteczną ochronę i cudowną kąpiel. Jest odpowiedzią na poszukiwania wszystkich zatroskanych rodziców, którym zależy na zdrowej skórze swoich pociech.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor