fbpx

HISZPAŃSKA MURCIA - UROKI GORĄCEGO WYBRZEŻA

O Murcji, na śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii, mówi się, że to region, w którym mieszka słońce. Costa Cálida odwiedzają głównie sami Hiszpanie, dlatego nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłoku.

W Murcji każdego roku odnotowuje się ponad 300 słonecznych dni. Deszcze padają jedynie zimą, a latem większość rzek wysycha. Brak wody sprawia, że często jest ona reglamentowana. Temperatura w zimie nie spada poniżej 11oC, a upały powyżej 30oC zaczynają się już w maju. Na plaży można leżeć od kwietnia do października, a w cieplejsze lata nawet do listopada.

SIELSKO I MALOWNICZO

Jak okiem sięgnąć, wszędzie widać malownicze pagórki porośnięte trawami. Wokół roztacza się zapach ziół, tymianku, lawendy i rozmarynu. Tylko nad samym morzem krajobraz staje się równinny, a bogate ziemie wykorzystuje się pod uprawę warzyw, cytrusów, migdałów, brzoskwiń i fig. Dwustupięćdziesięciokilometrowego wybrzeża (w tym 90 km plaż!) strzegą zamki oraz wieże obserwacyjne wybudowane za czasów panoszenia się w tych rejonach piratów. Przepełnione po brzegi dziełami sztuki miasta (wśród nich stolica regionu – Murcia), z zabytkowymi kościołami i muzeami, kontrastują z prostotą sennych, rybackich wiosek.

SŁONECZNIE I GORĄCO

Najwspanialszą plażową atrakcją Gorącego Wybrzeża jest bez wątpienia Mar Menor (Morze Mniejsze) – największa europejska słona laguna (170 km2), oddzielona od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga. Woda ?w lagunie jest bardziej słona i o 2-3 stopnie cieplejsza niż w morzu, a także płytka (maksymalnie 9 m). Łagodne, piaszczyste wybrzeże, kilkusetmetrowy pas płytkiej wody i brak prądów sprawia, że to bezpieczne ?i doskonałe miejsce do wypoczynku z dziećmi. La Mangę i Mar Menor upodobali sobie również miłośnicy sportów wodnych, szczególnie tych związanych z wiatrem.

images/stare/Eden_04_2011/Hiszpania/KS_Murcja_Aguilas_7029.jpg

La Manga to właściwie dwie gigantyczne plaże, każda o długości ponad 20 km. Przerywane jedynie kanałami umożliwiającymi przepływ wody między małym i wielkim morzem oraz portami. Plaża od strony Morza Śródziemnego jest szeroka, z drobnym, białym piaskiem, a także niezbyt wietrzna, bo wiatry spływające z gór zatrzymują się na południowym wybrzeżu mierzei. Woda ma turkusową barwę. Plaża nad laguną jest również piaszczysta, ale żółta i miejscami bardzo wąska. Woda zaś i „pływające” po lagunie wyspy przypominają bardziej jezioro niż morze.

ZDROWO I SPOKOJNIE

Mar Menor słynie z talasoterapii. Tutejsze błota mają duże wartości lecznicze (wysokie stężenie soli mineralnych), od stuleci wykorzystywane w zabiegach. Pierwsze nowoczesne kurorty powstały tu już na początku XX wieku. W nieco staromodnych ośrodkach wczasowych Los Alcazares i Santiago de la Ribera do dziś na plażach zachowały się drewniane łazienki i mola.

Po przeciwnej stronie laguny, na 20-kilometrowej mierzei, stoi wąski rząd wysokich hoteli i apartamentowców. Z daleka La Manga przypomina nieco Manhattan, w rzeczywistości jednak jest dosyć cichym miejscem, przyjeżdżająca tu bowiem klientela (rodziny i miłośnicy sportów wodnych) ceni sobie spokój. U nasady mierzei, na przylądku Cabo de Palos znajduje się port rybacki słynący z doskonałych restauracji oraz szkół nurkowych oferujących podwodne safari w parku Calblanque.

Okolice Kartageny to zróżnicowany krajobraz, na przemian klifowe wybrzeża i szerokie zatoki. Ale plaże są tam najczęściej kamieniste. Wystarczy jednak odjechać kilka kilometrów od miasta, by odnaleźć dzikie piaski tylko dla siebie, jak choćby na odludnej Cala Cerrada. Trzeba jednak dojść do niej na piechotę.

images/stare/Eden_04_2011/Hiszpania/KS_Murcja_Lorca_6857.jpgHISTORYCZNIE I CIEKAWIE

Trzy tysiące lat historii spogląda z każdego zakątka Murcji. Są tu ślady fenickie, rzymskie i bizantyjskie, muzułmańskie i chrześcijańskie, średniowieczne zamki, XVIII-wieczne twierdze i zabytkowe świątynie. Nie sposób się więc nudzić po wyjściu z plaży. Murcia – największe miasto regionu, a zarazem jego stolica, ulokowała się w głębi lądu, w dolinie rzeki Sangonera. W samym sercu miasta, na fundamentach dawnego meczetu, stoi okazała katedra. Budowano ją aż cztery wieki (XIV-XVII). Każdy poziom wysokiej, 92-metrowej, wieży prezentuje inny styl. We wnętrzu trzeba zajrzeć do dwóch kaplic bocznych: największej – Velez i najpiękniej zdobionej – Junterón.

Kartagena – położone na pięciu wzgórzach miasto przyciąga miłośników morza, historii i muzyki. To największy hiszpański port marynarki wojennej. Miasto założyli w III w p.n.e. Kartagińczycy. W Muzeum Morskim i Muzeum Archeologii Podwodnej można obejrzeć modele łodzi i przedmioty wydobyte z dna morskiego, z czasów fenickich i rzymskich. Przy promenadzie stoi też prototyp pierwszej łodzi podwodnej, skonstruowanej przez Isaaca Perala w 1888 roku. Z twierdzy Castillo de la Concepcion roztacza się rozległy widok na okolicę. Widać stąd port, stare i nowe dzielnice, ruiny romańskiej katedry, arenę korridy, przypominającą Koloseum, a także niedawno odkryty teatr rzymski z I wieku.

Caravaca de la Cruz – to jedno z pięciu świętych miast na świecie, w którym co 7 lat pielgrzymi otrzymują odpust zupełny. Caravaca słynie z lotaryńskiego krzyża (o podwójnych ramionach), który ponoć za sprawą cudu pojawił się w 1232 roku w miejscu znanym dzisiaj jako Sanktuarium de la Vera Cruz. Lorca – barokowe „miasto stu herbów”, słynie z przepięknej architektury i niezliczonej ilości pałaców należących do bogatych rodów. Miasto leżące na granicy Murcji i Andaluzji wielokrotnie musiało odpierać ataki Maurów. Z potężnego zamku wybudowanego przez Alfonsa X Mądrego, posiadającego ?aż 35 wież, pozostały tylko dwie. Warte zobaczenia są też siedziby bractw rywalizujących ze sobą podczas Wielkiego Tygodnia. Animozje są często tak silne, że członkowie jednej rodziny należący do różnych bractw, w czasie świąt rozchodzą się na pewien czas.

Sierra de Espu?a – Park Naturalny – jeden z nielicznych zalesionych obszarów Murcji. ?To znakomity teren do wędrówek pieszych, m.in. na najwyższy szczyt (1583 m n.p.m.), od którego park wziął nazwę; wspinaczek w dolinie Valle de Leiva, czy raftingu w 6 kilometrowym kanionie Almádenes. Bazą wypadową jest mauretańskie miasteczko Alhama de Murcia, nad którym górują ruiny zamku i pozostałości arabskich łaźni.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Sołtyk

images/stare/Eden_04_2011/Hiszpania/La_manga.jpg

HOTELE SPA:

INTERCONTINENTAL Golf Resort[&]SPA 5* w Torrepacheco, 10 km od Mar Menor. Golf. Duże zaplecze atrakcji wodnych i oferta masaży.

SPA Hotel MANGALAN ?4*, w La Manga, tuż przy Mar Menor. Zabiegi na bazie alg i torfu.

SPA LA MANGA CLUB 5*, resort z bezpośrednim dostępem do plaży. Specjalizacja w odnowie biologicznej sportowców. Olimpijski kryty basen.

Hotel PUERTO JUAN MONTIEL?4*, w Aguilas, na wybrzeżu śródziemnomorskim. Dobre masaże ?i zabiegi wodne.

?HOTEL ENTREMARES?-BIOBALNEARIO MARINO ?4*, przy śródziemnomorskiej plaży ?w La Manga. Centrum thalassoterapii, duży wybór masaży BALNEARIO DE ALCHENA ?3 hotele (4* i 3*), połączone galerią SPA. Specjalizacja w zabiegach reumatologicznych i po urazach. Zabiegi czekoladowe, miodowe, thalasso.?

www.murcia.es

 

Warto zobaczyć

images/stare/Eden_04_2011/Hiszpania/Murcia_mapa.jpgNajwiększe i najbarwniejsze imprezy Murcji odbywają się na wiosnę. Wielki Tydzień w Lorce nie ma sobie równych w całej Hiszpanii. Uczestnicy nie tylko biorą udział w procesji, niosąc platformy pasos, ale przede wszystkim przebierają się ?za biblijne postaci i odgrywają sceny z Biblii. W Caravaca de la Cruz na początku maja odbywa się niezwykle barwne święto złożone z kilku wydarzeń: Santísima y Vera Cruz, Maurowie i Chrześcijanie oraz Caballos del Vino, z wyścigami rozpędzonych koni i ludzi (to inscenizacja opowieści z XIII wieku, o wojownikach z obleganej twierdzy, którzy wyruszyli po wodę, a znaleźli wino i pędzili z nim do zamku, uciekając przed Arabami). Większość imprez w Cartagenie ma związek z morzem: w czerwcu – Międzynarodowy Tydzień Morski, w lipcu – Festiwal Mar de Musical, a w listopadzie – Festiwal Filmu Morskiego. Choć jest też Święto „Kartagińczycy i Rzymianie” (w ostatnim tygodniu września), kiedy to odtwarzane jest zdobywanie miasta przez Rzymian. 16 lipca odbywa sie Morska Romería (pielgrzymka) w San Pedro del Pinatar – procesja przechodzi z obrazem Maryi wokół Mar Menor.

 

Polecamy:

VAMOS A LA PLAYA! - Wybierz wybrzeże Hiszpanii na piękny, słoneczny urlop

Jeśli wakacyjny wypoczynek na plaży, to tylko oznaczonej Błękitną Flagą. W Hiszpanii jest ich najwięcej. Na wybrzeżu o łącznej długości prawie 8000 kilometrów na turystów czeka 566 plaż, 98 portów jachtowych i 5 zrównoważonych statków wycieczkowych wyróżnionych Błękitną Flagą z uwagi na ich jakość i bezpieczeństwo.
Wybrzeże Słońca, Światła czy Tropików? A może Gorące lub Dzikie? Prezentujemy wszystkie wybrzeża słonecznej Hiszpanii. A przy okazji polecamy najlepsze SPA.
Soczysta zieleń wzgórz, błękit nieba, lazur oceanu i złote piaski na plaży – wybrzeże Zielonej Hiszpanii miejscami do złudzenia przypomina Karaiby. Jedynie temperatura wody nie pozwala się do końca zapomnieć, ale latem i wczesną jesienią tutejsze zatoczki doskonale nadają się do kąpieli.
W Andaluzji rok nie składa się z miesięcy i tygodni, ale z kolejnych fiest.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor