fbpx

Azjatyckie metody pielęgnacji włosów

Azjatyckie metody pielęgnacji ciała nie są jeszcze rozpowszechnione. Korzystają z nich jednak bardzo często specjaliści w gabinetach kosmetycznych, ponieważ mają świadomość, że niektóre techniki (np. masażu) tamtej kultury są niezastąpione

 Azjatyckie metody pielęgnacji ciała nie są jeszcze rozpowszechnione. Korzystają z nich jednak bardzo często specjaliści w gabinetach kosmetycznych, ponieważ mają świadomość, że niektóre techniki (np. masażu) tamtej kultury są niezastąpione. Zabiegi takie bardzo często wykonywane są w gabinetach SPA. W ostatnich latach na bazie hinduskich zabiegów pielęgnujących skórę, wprowadzono również do Polski zabiegi, które mają służyć pielęgnacji włosów. Oparte są one o zasady ajurwedy czyli zasad dbania o organizm, aby długo był zdrowy i prawidłowo funkcjonował.

 Ajurweda jest jednym z najstarszych systemów leczniczych na świecie, liczy sobie bowiem około 5000 lat. W dosłownym tłumaczeniu znaczenie tego słowa to wiedza o zdrowym stylu życia. Hindusi wierzą, że nasze włosy, skóra i paznokcie są odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Dlatego, gdy człowiek ma jakieś problemy z włosami czy skórą, oznacza to, że została zaburzona równowaga w organizmie i czegoś organizmowi brakuje. Są to głównie składniki odżywcze, które należy uzupełnić w codziennym dbaniu o zdrowie i kondycję. Hindusi jednak ze szczególną uwagą dbają również o pielęgnację ciała. W ten sposób wyrażają miłość i szacunek do siebie, a codzienne rytuały mają za zadanie poprawić ich wygląd i zrelaksować ciało i umysł. W codziennej pielęgnacji ciała i włosów używają składników naturalnych, głównie ziół. Ajurweda mówi bowiem o ich dobroczynnym działaniu, zarówno wewnętrznym jak i zewnętrznym.

 Ziołami, które najczęściej wykorzystywane są w pielęgnacji włosów są: aloes, agrest indyjski, orzech myjący, arjuna oraz żeńszeń indyjski. Aloes ma silne działanie nawilżające, a w kosmetyce wykorzystywany jest jego miąższ. Agrest indyjski to roślina pochodząca z północnej i południowo- zachodniej części Indii. Jego kora jest szara, a owoce mają zapach zbliżony do zapachu cytryny. Jest to zioło wykorzystywane jako środek odmładzający na skórę, w pielęgnacji włosów ma natomiast działanie zapobiegające wypadaniu włosów, wzmacniające włosy i ich cebulki. Gdy zioło to połączone jest z olejkiem, działa na włosy odżywiająco i nabłyszczająco. Orzech myjący jest stosowany natomiast jako substancja silnie oczyszczająca włosy i skórę głowy, a żeńszeń indyjski działa przeciwzapalnie.

 W hinduskiej kosmetyce włosów stosowane jest również olejowanie. Stosowanie olejków w pielęgnacji włosów działa na nie ochronnie i odżywczo. Rodzaj olejku dostosowuje się do rodzaju włosów. Podobnie jak jego ilość, która powinna być zależna od długości włosów. Można go również wmasować w skórę głowy, dzięki czemu łatwiej będzie nam się zrelaksować. Olejek kokosowy i sezamowy może być przeznaczony do włosów oraz do całego ciała. Powinno się go stosować przed myciem włosów, można go również stosować tylko na zniszczone i suche końcówki. Można w nim zaparzać zioła, tworząc specjalne wywary, a olejek zapobiega utracie protein z włosów. Olejek musztardowy różni się od poprzednich, nie można w nim zaparzać ziół, ponieważ wytwarza szkodliwe opary. Jego działanie na skórę głowy, to głównie działanie bakteriobójcze i należy go stosować tylko na skórę głowy przed myciem, ponieważ jego zapach jest bardzo intensywny. Są jeszcze dwa rodzaje olejków do włosów: olejek amla oraz olejek bringraj. Olejek amla regeneruje strukturę włosów, działa na nie odżywczo. Może zapobiegać wypadaniu włosów oraz zapobiegać przedwczesnemu siwieniu włosów. Może być również stosowany przez osoby, które mają problemy z rozdwajającymi się końcówkami włosów. Olejek bringraj natomiast zapobiega łysieniu i pomaga zregenerować włosy bardzo zniszczone, może być stosowany w kuracjach na włosy po lecie, gdy włosy zostały zniszczone przez słońce, słoną wodę i wiatr.

 Dbanie o prawidłowy rozwój i doskonały wygląd włosów według ajurwedy to również różnego rodzaju płukanki do włosów. Wykorzystuje się do tego celu tradycyjne zioła indyjskie, czyli sproszkowane zioła amla, hibiskus, puder menthi i wiele innych. Płukanki do włosów przygotowuje się gotując i mieszając ze sobą wszystkie składniki. Najlepiej jeśli stosowanie płukanek jest powiązane ze stosowaniem olejków eterycznych, ponieważ wtedy uzyskujemy najlepsze efekty takich kuracji. Najpierw zaleca się więc wmasowanie olejku, spłukanie go, a następnie spłukanie włosów określoną płukanką. Jeśli płukanka ma działanie oczyszczające włosy i skórę głowy, można ją wówczas stosować jako szampon.

 Do tych zasad, które realizują w codziennej pielęgnacji hindusi, stosują się bardzo często osoby przygotowujące zabiegi SPA. Łączą w ten sposób naturalne składniki i metody kosmetyki włosów ze swoimi doświadczeniami. Dzięki temu potrafią również stworzyć własne mikstury poprawiające wygląd i kondycję naszych włosów, a dzięki znajomości technik masażu działają na nasz organizm w sposób całościowy i pomagają nam się odprężyć.

 

 

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

images/stare/styczen i luty 2012/clip_image002.jpg

 

PARTNERZY NAJLEPSZYCH SPA

Społeczność

NASZE WYDAWNICTWA

Perfect SPA Awards

Prawa 5.1 - Finał Perfect SPA

Partnerzy Gali Perfect SPA

reklama

logo SPAeden.pl

Portal SPA & Wellness

Wydawca portalu: Semana Sp. z o.o.

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor