fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Igła z nitką

Z upływem lat skóra wiotczeje i układa się w fałdy, a w naskórku pojawiają się przebarwienia i zmarszczki. Dobry styl życia może spowolnić te procesy, ale nie może ich zatrzymać. Znamy jednak coraz więcej metod powstrzymujących procesy starzenia. O faktach i mitach na temat liftingu twarzy z zastosowaniem nici Happy Lift mówi dr Lubomir Lembas

Z upływem lat skóra wiotczeje i układa się w fałdy, a w naskórku pojawiają się przebarwienia i zmarszczki. Dobry styl życia może spowolnić te procesy, ale nie może ich zatrzymać. Znamy jednak coraz więcej metod powstrzymujących procesy starzenia. O faktach i mitach na temat liftingu twarzy z zastosowaniem nici Happy Lift mówi dr Lubomir Lembas

Nasza skóra podlega nieuchronnym procesom starzenia, które jest wynikiem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Na odziedziczoną genetycznie, wewnętrzną podatność na procesy starzenia nie mamy obecnie wpływu. Możemy jednak wdrożyć proste zasady, które opóźnią starzenie się skóry. Zbilansowana dieta, ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, umiarkowana aktywność fizyczna, unikanie używek oraz spokojny tryb życia, mogą spowolnić proces starzenia.

Na zewnątrz i w głębi
Starzeniu podlega nie tylko skóra, ale także wszystkie tkanki twarzy. Z czasem dochodzi do zaniku kości, warstwa mięśniowo-powięziowa traci swoje napięcie. Skóra właściwa wiotczeje i układa się w fałdy, a w naskórku pojawiają się przebarwienia, poszerzone naczynka i drobne zmarszczki. Styl życia może spowolnić te procesy, ale nie może ich zatrzymać. A tym bardziej cofnąć.
Operacje estetyczne twarzy są w stanie usunąć zewnętrzne cechy starzenia się i spowodować, że twarz będzie wyglądała na młodszą niż to wynika z metryki. Efekty tych operacji są ewidentne, a czasem nawet spektakularne. Metody chirurgiczne są jednak związane z trwałą blizną, koniecznością narkozy oraz ze długim okresem rekonwalescencji.
Dawniej dostępne one były dla nielicznych. Obecnie, mimo niższych kosztów, tylko niektórzy pacjenci decydują się na taki zabieg. Większość oczekuje usunięcia zewnętrznych cech starzenia się twarzy w sposób małoinwazyjny, nie pozostawiający blizn, bez konieczności długiej rekonwalescencji. Dodatkowo, rośnie liczba młodych pacjentów, którzy w nowy sposób postrzegają świat chirurgii estetycznej. Oczekują usunięcia pierwszych, bardzo subtelnych oznak upływającego czasu i są nawet gotowi na zabiegi powstrzymujące pojawienie się tych cech.

Nici zamiast skalpela
Spośród metod małoinwazyjnych, to właśnie nici liftingujące dają efekty najbardziej zbliżone do wyniku operacji plastycznej. Nadużyciem jest stwierdzenie, że mogą one zastąpić chirurgiczny lifting twarzy, stanowiący jedyną metodę usunięcia nasilonych i ewidentnych cech starzenia się, które pojawiają się po 45 roku życia. Jednak w pewnych przypadkach wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Idealna pacjentka do zabiegu z zastosowaniem nici Happy Lift ma 35-45 lat, dobrej jakości tkanki i chce się pozbyć pierwszych oznak starzenia. Dobrymi kandydatkami do liftingu mogą być też osoby metrykalnie starsze, ale biologicznie nadal młode. Korzyści odniosą też te kobiety, które przeszły już operacyjny lifting twarzy, zauważają u siebie nawrót cech starzenia, a nie kwalifikują się jeszcze do kolejnej operacji. Nici liftingujące nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla operacji plastycznych, tylko bardzo cenne uzupełnienie albo alternatywę dla tych pacjentek, które z różnych powodów nigdy nie zdecydują się na operację.

Złoty standard
W przypadku konieczności uniesienia brwi Happy Lift wręcz stanowi jedyną możliwą do zastosowania metodę. Można dzięki nim poprawić także wygląd górnych powiek, unieść ku górze policzek i poprawić wygląd powiek dolnych, poprawić owal twarzy poprzez wygładzenie linii żuchwy, oraz wykonać lifting szyi. Wszystkie te okolice można skorygować w czasie jednego zabiegu lub rozłożyć zabieg na etapy. W postępowaniu etapowym ogólna zasada nakazuje rozpocząć lifting od górnych partii i w następnej kolejności wykonywać zabiegi poniżej. Wykonanie zabiegu w okolicy policzka ma również korzystny wpływ na linię żuchwy, ale zasada ta nie działa w drugą stronę.

W bezpiecznych warunkach
Zabieg Happy Lift wykonuje się w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania nie przekracza 30 min. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Należy jednak pamiętać, że zawsze po zabiegu wystąpi obrzęk i mogą pojawić się zasinienia.
W celu skrócenia okresu rekonwalescencji warto się do zabiegu przygotować. Przez 7 dni przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie homeopatycznych dawek arniki w formie granulek (5 granulek 5 razy na dobę przez 7 dni przed i 7 dni po zabiegu). Przez 14 dni przed zabiegiem nie powinno się przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna), które zmniejszają krzepliwość krwi. Należy też unikać spożywania alkoholu. U pacjentek z tendencją do pękania naczynek zaleca się przyjmowanie preparatów rutyny z witaminą C, a nawet kilka doustnych dawek witaminy K. Ograniczenie palenia papierosów i picia kawy może skrócić okres rekonwalescencji. Warto, żeby lekarz wypisał receptę na antybiotyk, który jest wskazany przez kilka dni po zabiegu. Pierwszą dawkę należy przyjąć na 2 godziny przed zabiegiem. Takie postępowanie zmniejsza do minimum ryzyko infekcji. Podobnie jak w całej chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej warunkiem niezbędnym wykonania zabiegu jest ogólny dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego pacjentki. Przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepnięcia krwi, aktywna infekcja, okres zaostrzenia jakiejś przewlekłej choroby, np. wysokie wartości ciśnienia krwi. Zabiegu nie powinno się wykonywać u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Po zabiegu zaleca się unikanie wszelkich ruchów mimicznych przez 3 dni. Przez 3 tygodnie nie powinno się mocno dotykać skóry w okolicy zabiegu. Przez 3 miesiące nie powinno się wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Pierwsze kilka dni jest najważniejsze – dochodzi wtedy do integracji pomiędzy założoną nicią, a własną tkanką pacjentki. Jest to czas kiedy zakotwiczania się haczyków. Przez kilka dni zaleca się przyjmowanie leków ograniczających obrzęk i odczyn zapalny tkanek (np. ogólnie dostępny Ibuprom).
Lifting twarzy z zastosowaniem nici powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza. Jest to pozornie prosty zabieg, ale wymaga dobrej znajomości anatomii twarzy.


Dr Lubomir LembasDr Lubomir Lembas
Specjalista chirurgii ogólnej i plastycznej. Wieloletni nauczyciel akademicki w zakresie chirurgii.
Krajowy i międzynarodowy konsultant wielu firm medycznych. Autor licznych publikacji z zakresu chirurgii ogólnej i plastycznej.

PARTNERZY NAJLEPSZYCH SPA

Społeczność

reklama
NASZE WYDAWNICTWA

Perfect SPA Awards

logo SPAeden.pl

Wydawca portalu: Semana Sp. z o.o.

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor