fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

SPOSOBY NA PIĘKNY NOS

Ponad 80% Polek pragnie poprawić wygląd swojej twarzy i ciała, a jedną z najczęstszych operacji plastycznych jest korekcja nosa.Prawidłowo wykonany zabieg chirurgiczny to jednak nie tylko poprawa wyglądu, ale również zachowanie wszystkich funkcji części ciała, która jest operowana.

 Dr n. med., specjalista otorynolaryngolog, Marcin Jadczak opowiada o plastycznym i funkcjonalnym charakterze zabiegu korekcji nosa.

POLSKIE MARZENIA O ZGRABNYM NOSIE
Polki najchętniej poddałyby się zabiegom poprawiającym wygląd i kondycję skóry, nosa oraz ust. 14% respondentek w wieku 18-29 lat chciałoby zmienić wygląd swojego nosa – wynika z badań TNS OBOP. – Operacja plastyczna narządu węchu jest postrzegana jako jeden z mniej inwazyjnych i poważnych zabiegów. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy on niezwykle ważnej części naszego ciała, dlatego tak istotne jest, aby zoperowany nos w stu procentach pełnił swoje funkcje – tłumaczy doktor Marcin Jadczak.
KIEDY „ESTETYKA” NIE RÓWNA SIĘ „FUNKCJONALNOŚĆ”
Układ oddechowy to skomplikowana sieć połączonych narządów w ludzkim organizmie – korekcja nosa wpływa na stan zatok, jamy ustnej, gardła oraz uszu, oskrzeli i płuc. Bezpieczna i skuteczna operacja nosa opiera się na poprawie wyglądu, przy jednoczesnym zachowaniu i często poprawie pełnej funkcjonalności początkowego odcinka dróg oddechowych. Źle przeprowadzony zabieg, mający na celu jedynie modelowanie nosa, może spowodować wiele efektów ubocznych, takich jak zaburzenia drożności nosa, a co za tym idzie doprowadzić do chrapania, bezdechów sennych, infekcji zatok, uszu i gardła. 
Dodatkowo nieprawidłowo zoperowany nos może pogorszyć stan zdrowia astmatyków i przyczynić się do powstania licznych chorób układu oddechowego. Aby uniknąć pooperacyjnych komplikacji, należy zgłosić się na konsultacje i zabieg do laryngologa, biegłego w chirurgii plastycznej, bądź chirurga plastycznego, który specjalizuje się również w tej dziedzinie medycyny. – Wybierając lekarza, musimy kierować się jego wieloletnim zawodowym doświadczeniem oraz zwracać szczególną uwagę na umiejętność przeprowadzania zabiegów estetycznych i funkcjonalnych – podkreśla dr Jadczak.


METODY OPERACJI NOSA
W chirurgii plastycznej stosuje się dwie metody korekcji nosa – wewnętrzną i zewnętrzną. Metoda zewnętrzna polega na wykonaniu nacięcia na słupku nosa, co umożliwia, po odpreparowaniu i uniesieniu skóry nosa, dokładną ocenę struktur chrzęstnych i kostnych oraz wykonanie operacji pod kontrolą wzroku. W wyniku operacji powstaje mało widoczna blizna, która staje się niewidoczna po około miesiącu od zabiegu. Wewnętrzna operacja jest przeprowadzana poprzez nozdrza, co umożliwia uniknięcie powstawania blizn. – W Polsce najczęściej przeprowadza się korekcję nosa metodą wewnętrzną, natomiast na Zachodzie, zwłaszcza w Ameryce, popularna jest operacja zewnętrzna. 

Dobór metody jest jednak w pełni uzależniony od stopnia trudności zabiegu i osobistych doświadczeń chirurga – wyjaśnia dr Jadczak. Zabieg korekcji nosa jest wykonywany zazwyczaj w narkozie lub sporadycznie w znieczuleniu miejscowym. Okres rekonwalescencji jest krótki – trwa 1,5 tygodnia, natomiast między 7 a 10 dobą po zabiegu usuwane są szwy, gips, płytki stabilizujące przegrodę.                                                        

JAK WYGLĄDA NAJCZĘSTSZA KOREKTA KSZTAŁTU NOSA?
* W zależności od techniki operacyjnej kosmetyczny zabieg nosa można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dotchawiczym. Cięcie wykonywane jest odpowiednio do wskazań operacyjnych. Zabieg polega na korekcji części chrzęstnej i kostnej nosa w zależności od zaplanowanego kształtu.
* Czasami plastyka nosa wymaga przeszczepu części chrzęstnych z innych partii ciała. Najczęściej wykonuje się przeszczepy z przegrody nosowej, ale też pobiera się tkanki z ucha lub – bardzo rzadko – z żebra.
* Zabieg kończy się szyciem wykonanych cięć skóry, bądź błony śluzowej, tamponadą przewodów nosowych oraz unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej grzbietowej szyny.
* Zabieg trwa zwykle 1-3 godzin. Ostateczny wynik operacji kosmetycznej nosa jest widoczny dopiero po upływie kilku miesięcy. Obrzęki u różnych osób ustępują z różną szybkością i czasami nos wygląda już bardzo dobrze parę tygodni po zabiegu, w innych przypadkach należy się uzbroić w cierpliwość na kilka miesięcy – nawet do roku czasu.

Zabieg kosztuje od 4 000 do nawet 13 000 zł


Co może poprawić plastyka nosa? 
* wielkość nosa – w stosunku do pozostałych elementów konstrukcji twarzy,
* szerokość nosa na grzbiecie,
* profil nosa z widocznym garbem lub wklęśnięciem na grzebiecie,
* czubek nosa, który jest zbyt duży, „kartoflowaty”, opadający lub zadarty,
* zbyt duże, zbyt szerokie lub zadarte nozdrza, asymetrię i inne dewiacje nosa.


 Dr n. med. Marcin JadczakDr n. med. Marcin Jadczak

Specjalizuje się w operacjach plastycznych nosa, medycynie estetycznej, chirurgii plastycznej głowy i szyi. Jeden z najważniejszych staży odbywał u boku prof. P. Palmy, prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych Głowy i Szyi, uznawanego za najlepszego specjalistę chirurgii nosa w Europie. Wykonał kilkaset operacji plastycznych nosa. Jako pierwszy w kraju wykonał zabieg liposukcji laserowej Slim Lipo. Praktykuje m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Klinice Otolaryngologii i w warszawskiej klinice rclinic.

Ponad 80% Polek pragnie poprawić wygląd swojej twarzy i ciała, a jedną z najczęstszych operacji plastycznych jest korekcja nosa.Prawidłowo wykonany zabieg chirurgiczny to jednak nie tylko poprawa wyglądu, ale również zachowanie wszystkich funkcji części ciała, która jest operowana.
Beata Łapińska, dziennikarka, specjalistka PR i zarządzania marką.
Walcząc o zachowanie młodego wyglądu, stosujesz niezliczone ilości kremów i preparatów do twarzy i ciała. Na nic jednak twoje starania, jeśli zapomnisz o właściwej pielęgnacji rąk. Zaniedbana skóra dłoni i tak zdradzi twój wiek.
Współczesna medycyna estetyczna obiecuje, że możemy pozbyć się zmarszczek lub cellulitu nawet podczas przerwy obiadowej. Prawda? Nawet jeśli nie do końca, to szybkie i nieinwazyjne zabiegi stają się coraz popularniejsze wśród Polek.
PARTNERZY NAJLEPSZYCH SPA

Społeczność

reklama
NASZE WYDAWNICTWA

Perfect SPA Awards

logo SPAeden.pl

Wydawca portalu: Semana Sp. z o.o.

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor