Facebook open

Miła wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą jeść ryb z powodu alergii: jest już na to rozwiązanie – specjalna szczepionka! A opracowali ją polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Już wkrótce będzie dostępna dla pacjentów.

Często piszemy, że ryby należy jeść, m.in. ze względu na wysoką zawartość korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3 czy też witamin A, D, E. Niestety, u niektórych osób ryby wywołują silne reakcje alergiczne. Polscy naukowcy badali, jak można temu zapobiec. Dotąd nie można było podawać szczepionek z alergenem ryb, bo przykre objawy wywoływały nawet jego śladowe ilości. Naszą ideą była taka zmiana cząsteczki alergenu (...), aby zachować jej zdolność do wywoływania tolerancji, ale by pozbawić ją zdolności uczulającej, zdolności wywoływania objawów ubocznych"  tłumaczy prof. Marek Kowalski, alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Naukowcom udało się to osiągnąć i już wkrótce pierwsi pacjenci (na razie w łódzkiej Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego) będą mogli zostać zaszczepieni.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl