fbpx

Samotna czy sama – wybór należy do ciebie

Coraz częściej pojawiają się ostrzegawcze głosy mówiące o samotności, która według niektórych opinii staje się chorobą współczesności. Psychika człowieka w sposób naturalny domaga się bliskich więzi emocjonalnych, ale czy zawsze bycie samemu jest równoznaczne z samotnością?

Coraz częściej pojawiają się ostrzegawcze głosy mówiące o samotności, która według niektórych opinii staje się chorobą współczesności. Psychika człowieka w sposób naturalny domaga się bliskich więzi emocjonalnych, a w przypadku niektórych osób wręcz żąda ich. Kiedy nie zostaną nawiązane, pojawiają się destrukcyjne emocje, natrętne myśli, ale nawet problemy ze zdrowiem.

Jest jednak wiele osób, które nie są w związkach, a jednocześnie trudno dostrzec w ich zachowaniu i postawie smutek czy przygnębienie. Niekiedy wręcz mogą stanowić wzorzec energii. Osoby te są same, ale nie samotne. Na pewnym etapie życia uznały, że wolą być same. Nie interesuje ich związek partnerski, co jednocześnie nie wyklucza prowadzenia przez nich niekiedy nawet bogatego życia towarzyskiego. Często są wyjątkowo aktywne społecznie.
Zarówno bycie samemu, jak i samotność, to dwa z pozoru takie same obrazy życia człowieka, ale wynikające ze skrajnie różnych motywacji. W pierwszym przypadku osoba taka po prostu chce być sama, czuje się w pełni autonomiczna, samowystarczalna emocjonalnie. Z kolei osoby samotne mają poczucie, że są zmuszone do życia w pojedynkę. W wyniku doświadczeń są bardzo zawiedzione dotychczasowymi znajomościami, nie widzą szans na to, żeby ktoś chciał stworzyć z nimi bliskie relacje. Oczywiście marzą o nich, ale  jednocześnie żyją w przekonaniu, że jest to niemożliwe. I właśnie to odbiera im radość życia, jednocześnie wprowadzając destrukcję w ich psychice.

Myślę, że warto mieć świadomość tego, że osoby które żyją same, nie zawsze muszą być samotne. Warto również wiedzieć, że nawet kiedy z jakiś powodów zostajemy sami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na samotność. Moim zdaniem nie doceniamy możliwości wewnętrznych przemian, które mogą z nas uczynić osoby autonomiczne, z poczuciem własnej wartości, a jak pokazuje doświadczenie to właśnie one najbardziej przyciągają uwagę innych.

Józef Przemieniecki
Mentor, coach, trener osobistego rozwoju
www.przemiany.org

Z badań CBOS wynika, że dwie piąte badanych (41%) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym jedynie nielicznym (4%) samotność doskwiera zawsze lub bardzo często.
Dlaczego Terapia Sercem? Dlaczego Terapia Miłością? Dlaczego terapia w ogóle?
Nie chce mi się. Nie dzisiaj. Nie mam motywacji… Do czego? Zależy od przypadku. Generalnie – pełnia jesieni, początek zimy nie są najbardziej inspirującymi porami roku. Energia i werwa to hasła przeciwstawne do słowa: zimno. Chcesz obalić stereotyp? Sięgnij po motywatory!
Każdy chce czerpać satysfakcję z życia, ale nie wszystkim się to udaje. Naukowcy, psychologowie, artyœści od lat próbują ustalić, od czego zależy szczꜶcie. Ostatnio przeważa opinia, że przede wszystkim... od naszego sposobu myśœlenia.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor