Facebook open

Sopotorium - baner

Coraz częściej pojawiają się ostrzegawcze głosy mówiące o samotności, która według niektórych opinii staje się chorobą współczesności. Psychika człowieka w sposób naturalny domaga się bliskich więzi emocjonalnych, ale czy zawsze bycie samemu jest równoznaczne z samotnością?

Coraz częściej pojawiają się ostrzegawcze głosy mówiące o samotności, która według niektórych opinii staje się chorobą współczesności. Psychika człowieka w sposób naturalny domaga się bliskich więzi emocjonalnych, a w przypadku niektórych osób wręcz żąda ich. Kiedy nie zostaną nawiązane, pojawiają się destrukcyjne emocje, natrętne myśli, ale nawet problemy ze zdrowiem.

Jest jednak wiele osób, które nie są w związkach, a jednocześnie trudno dostrzec w ich zachowaniu i postawie smutek czy przygnębienie. Niekiedy wręcz mogą stanowić wzorzec energii. Osoby te są same, ale nie samotne. Na pewnym etapie życia uznały, że wolą być same. Nie interesuje ich związek partnerski, co jednocześnie nie wyklucza prowadzenia przez nich niekiedy nawet bogatego życia towarzyskiego. Często są wyjątkowo aktywne społecznie.
Zarówno bycie samemu, jak i samotność, to dwa z pozoru takie same obrazy życia człowieka, ale wynikające ze skrajnie różnych motywacji. W pierwszym przypadku osoba taka po prostu chce być sama, czuje się w pełni autonomiczna, samowystarczalna emocjonalnie. Z kolei osoby samotne mają poczucie, że są zmuszone do życia w pojedynkę. W wyniku doświadczeń są bardzo zawiedzione dotychczasowymi znajomościami, nie widzą szans na to, żeby ktoś chciał stworzyć z nimi bliskie relacje. Oczywiście marzą o nich, ale  jednocześnie żyją w przekonaniu, że jest to niemożliwe. I właśnie to odbiera im radość życia, jednocześnie wprowadzając destrukcję w ich psychice.

Myślę, że warto mieć świadomość tego, że osoby które żyją same, nie zawsze muszą być samotne. Warto również wiedzieć, że nawet kiedy z jakiś powodów zostajemy sami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na samotność. Moim zdaniem nie doceniamy możliwości wewnętrznych przemian, które mogą z nas uczynić osoby autonomiczne, z poczuciem własnej wartości, a jak pokazuje doświadczenie to właśnie one najbardziej przyciągają uwagę innych.

Józef Przemieniecki
Mentor, coach, trener osobistego rozwoju
www.przemiany.org

Podobne artykuły

Z badań CBOS wynika, że dwie piąte badanych (41%) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym jedynie nielicznym (4%) samotność doskwiera zawsze lub bardzo często.
Dlaczego Terapia Sercem? Dlaczego Terapia Miłością? Dlaczego terapia w ogóle?
Nie chce mi się. Nie dzisiaj. Nie mam motywacji… Do czego? Zależy od przypadku. Generalnie – pełnia jesieni, początek zimy nie są najbardziej inspirującymi porami roku. Energia i werwa to hasła przeciwstawne do słowa: zimno. Chcesz obalić stereotyp? Sięgnij po motywatory!
Każdy chce czerpać satysfakcję z życia, ale nie wszystkim się to udaje. Naukowcy, psychologowie, artyœści od lat próbują ustalić, od czego zależy szczꜶcie. Ostatnio przeważa opinia, że przede wszystkim... od naszego sposobu myśœlenia.
Altruizm i temat pomagania innym wzbudzają ostatnio dużo emocji. Z jednej strony rozwija się wolontariat, z drugiej – powszechna jest postawa, że „nie opłaca się poświęcać”. Co zyskujemy, a co tracimy, działając w imię czyjegoś dobra?
Można ją nazwać szeryfem w spódnicy. Ale sama przyznaje się do głębokiej wrażliwości kryjącej się pod twardą skorupą. Najważniejsza jest dla niej Rodzina, do której codziennie wraca. Z Anną Korcz o najważniejszych wartościach w życiu rozmawia Katarzyna Sołtyk.

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz