Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Witamina C w kosmetykach

Dobry krem z witaminą C to bardzo pożądany, choć niesforny produkt. Witamina C w kosmetykach bardzo szybko utlenia się i traci swoje dobroczynne właściwości. Co warto wiedzieć, żeby wybrać odpowiedni krem z witaminą C dla siebie?

 Tekst: Kaja Ostrowska

KREM Z WITAMINĄ C W CZYSTEJ POSTACI NIE SPRAWDZA SIĘ

Dermatolodzy witaminę C nazywają wymiataczem wolnych rodników i wskazują na jej zasługi w walce z objawami starzenia skóry. Producenci kosmetyków wiedzą jednak, że witamina C jest jednym z najtrudniejszych składników, bo w czystej postaci bardzo szybko się utlenia. Jak okiełznać tę niepokorną witaminę?

Witamina C została wyodrębniona z soku z cytryny już w 1932 roku i dość szybko poznano jej dobroczynny wpływ na skórę, ale musiały minąć dziesiątki lat, zanim nauczono się, w jaki sposób ustabilizować ją w preparacie kosmetycznym. Z witaminą C jest bowiem nie lada kłopot – jest niestabilna chemicznie, wrażliwa na powietrze, wilgoć, zmiany temperatury oraz światło, pod wpływem którego stopniowo ciemnieje i traci swoje właściwości. Dlatego UWAGA! kosmetyki z witaminą C w czystej postaci nie zdają egzaminu, bo utleniają się niemal natychmiast po otwarciu słoiczka. Tak więc pierwsza wskazówka dla pań, które chciałyby własnoręcznie zrobić krem (lub podkręcić moc gotowego kosmetyku) – nie wystarczy dodać do bazy sproszkowaną witaminę C, by uzyskać pełnowartościowy, korzystnie oddziałujący na skórę preparat.

KREMY Z WITAMINĄ C W STABILNEJ FORMIE

Przed laty kremy z witaminą C zamykano w hermetycznych opakowaniach z ciemnego szkła, chcąc choć trochę uchronić ten cenny składnik przed szybkim rozkładem. Jednak najnowsze osiągnięcia kosmetologii pozwoliły na dużo lepsze rozwiązania. Po pierwsze – opracowano nowe formy biologicznie aktywnej witaminy C, mające dużo większą stabilność. Uzyskano formę pochodną kwasu askorbinowego – Tetrahexyldecyl Ascorbate – która nie utlenia się, nie zmienia swoich właściwości i dobrze przenika przez naskórek. Z drugiej – usprawniono mechanizm jej wchłaniania i przenikania w głąb naskórka, choćby przez zamknięcie jej w specjalnych transporterach. Poza tym – nowe formy witaminy C zawarte w kremach z witaminą C, jako rozpuszczalne w tłuszczach (czysta witamina C rozpuszczalna jest tylko w wodzie), łatwiej torują sobie drogę między lipidami spoiwa międzykomórkowego i ze względu na te właściwości docierają głębiej.Kosmetyk z witaminą C

KOSMETYKI Z WITAMINĄ C,  KRÓLOWĄ MŁODOŚCI

Krem z witaminą C, a właściwie z odpowiednią formą kwasu askorbinowego może zdziałać naprawdę wiele. Delikatnie złuszczy naskórek i rozjaśni skórę, dzięki czemu zmniejszy skłonność do przebarwień, piegów i szybko rozświetli cerę. To rozświetlenie i odświeżenie cery to bodaj najszybciej widoczny efekt użycia kosmetyków z witaminą C. Przede wszystkim jednak witamina C jest silnym antyutleniaczem chroniącym skórę przed działaniem wolnych rodników. Trwale spłyca zmarszczki, usprawniając syntezę kolagenu tkankowego, czyli białek odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry. Korzystnie działa również na naczynia krwionośne, wzmacniając je i uszczelniając, dlatego stosuje się ją w preparatach dla skór delikatnych i płytko unaczynionych. Ponieważ poprawia mikrokrążenie w skórze, sprawdza się też w kremach dla kobiet młodych, stosujących profilaktykę anti-aging, gdyż zaburzenia mikrokrążenia mogą wpływać na starzenie się skóry. To również dobry składnik kosmetyków dedykowanych dla skóry tłustej i mieszanej, gdyż redukuje wytwarzanie łoju, zapobiega utlenianiu się sebum na powierzchni skóry, pomaga w likwidowaniu wyprysków i przebarwień. Ponieważ witamina C wykazuje ogólne działanie gojące drobnych uszkodzeń skóry, jest polecana po zabiegach dermatologicznych, wymagających regeneracji naskórka. W odpowiednio niskim pH i wysokim stężeniu (powyżej 20%) działa złuszczająco. Dlatego można o niej powiedzieć, że jest jednym z najbardziej wszechstronnych – i co ważne – najlepiej przebadanych składników kosmetycznych.

KREM Z WITAMINAMI C i E – DOSKONAŁA ANTYOKSYDACJA

Witamina C w preparatach kosmetycznych bardzo często występuje w towarzystwie witaminy E, zwanej witaminą młodości. Rzeczywiście, witamina C + witamina E to doskonałe połączenie antyutleniaczy. Jednak gdy samodzielnie zaaplikowana witamina E po zetknięciu z wolnymi rodnikami traci swoją aktywność, ulegając rozkładowi, to witamina C, przeciwnie, nie dość, że sama potrafi się zregenerować, to może również regenerować witaminę E i zwiększyć jej działanie antyoksydacyjne. Taki krem z witaminami C i E na pewno przyda się wiosną, kiedy skóra wymaga regeneracji i trzeba szybko poprawić jej koloryt. Polubi go również cera dojrzała, sucha, zniszczona i mająca skłonność do przebarwień.witamina C

KREM Z WITAMINĄ C – NIE DAJ SIĘ ZŁAPAĆ NA MARKETINGOWE HACZYKI

Zanim jednak kupimy nowy krem z witaminą C, uważnie przeczytajmy jego skład. Nie każdy bowiem zadziała tak, jak tego oczekujemy, choć będzie kusił hasłami w stylu „moc witaminy C”, „witamina C w czystej postaci” (co oznacza właśnie niestabilny chemicznie kwas askorbinowy, który nie ma zastosowania w kosmetykach). Etykieta może też sugerować, że jest jej w preparacie wyjątkowo dużo. Tymczasem, mimo że rzeczywiście stężenie witaminy C w niektórych kosmetykach jest duże – kilku, a nawet kilkunastoprocentowe, nie ono jest jednak najważniejsze. W dobrym kremie z witaminą C oprócz stężenia głównego składnika, liczy się tez baza preparatu, łatwość przenikania składników, w tym właśnie formy witaminy C, czas przenikania tych składników, a także ich stabilność. Dlatego wciąż przeprowadza się badania i sprawdza, jak dany składnik zachowuje się w preparacie po miesiącu, dwóch albo trzech (tyle przecież używamy kremu od otworzenia słoiczka czy tuby).

Pracuje się też nad efektywnością działania kosmetyków z witaminą C, stosując na przykład w jednym kremie witaminę C w kilku różnych formach, które uwalniają się stopniowo i dzięki temu działają dłużej. Stworzenie dobrego kosmetyku z witaminą C to prawdziwa sztuka, czasochłonna i kosztowna. Witamina C może naprawdę wiele. Nie oszukujmy się jednak – jeśli krem z witaminą C obiecuje, że całkowicie usunie zmarszczki, to jest to czysty chwyt marketingowy. Nie wynaleziono jeszcze eliksiru młodości. Krem z witaminą C może poprawić jakość skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek, wydłużyć okres, zanim się w ogóle pojawią, a ten z witaminą C w aktywnej postaci rozjaśni i rozświetli skórę, ale nie cofnie czasu.
Jak więc znaleźć dobry krem z witaminą C, odpowiedni dla siebie? Najlepiej kierując się rozsądkiem i zaufaniem do marki oraz badaniami – nie tylko ankietowymi, ale również aparaturowymi, in vivo i in vitro. Nic jednak nie zastąpi testowania kosmetyku na własnej skórze. W przypadku kremu z witaminą C rezultaty powinny być widoczne po około trzech tygodniach, choć rozjaśniający i odświeżający efekt działania witaminy C zobaczymy już po kilku dniach od pierwszej aplikacji.KREM Z WITAMINĄ C – PRZECIWSKAZANIA

Kremy z witaminą C mają kwaśny odczyn, dlatego mogą podrażnić skórę, która zareaguje szczypaniem i zaczerwienieniem. Muszą na nie uważać również osoby zmagające się z trądzikiem różowatym, bowiem po użyciu preparatu o wysokim stężeniu witaminy C (już od 5%) objawy mogą się zaostrzyć.Niepokorna witamina krem

PRZECZYTAJ TEŻ:

KREM Z RETINOLEM

5 PYTAŃ O RETINOL

KOSMETYKI Z PROBIOTYKAMI

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz