Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Pilates uważany jest przez niektórych bywalców klubów fitness za córkę jogi, choć to niezależna dyscyplina, ciesząca się popularnością na całym świecie. Na czym polega tajemnica sukcesu ćwiczeń pilates? O zaletach i charakterystyce treningu opowiada Anna Podsiedlik-Ciebiera, dyplomowana trenerka Metody Pilatesa.

Rozmawia: Anna Machnowska

 

 Skąd wywodzi się pilates?
Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy metody, Josepha Pilatesa, który propagował ten system ćwiczeń już w latach 20. XX wieku. Dzięki zaangażowaniu znanych tancerzy, gwiazd kina, popularności w Stanach Zjednoczonych trening trafił na sale gimnastyczne w popularnych klubach na świecie, ale również – w swojej najlepszej formie – do profesjonalnych, kameralnych miejsc, które specjalizują się w uczeniu techniki Pilatesa.

Kogo i dlaczego może zainteresować ta forma aktywności fizycznej?
Pilates jest alternatywą i doskonałym treningiem dla wszystkich, którzy nie lubią głośnej muzyki i skakania w szybkim tempie, a nie odnajdują się w jodze. Zajęcia te są doskonałe dla osób, które po latach wracają do treningów i dla tych, które od lat ćwiczą i szukają treningu, który podniesie świadomość pracy z własnym ciałem, również poprzez zintegrowanie z oddechem.

Czy to ćwiczenia uniwersalne, czy też skierowane przede wszystkim do osób szukających wyciszenia, koncentracji?
Dzięki temu, że pilates jest bardzo popularny w treningach 1:1, z trenerem personalnym, zajęcia te spełnią każde oczekiwania. Najważniejsze to znaleźć trenera, który ma wiedzę na temat treningów pilates oraz potrafi połączyć ją z innymi formami, jak np.cardio dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.
Doświadczony trener potrafi ułożyć trening w taki sposób, aby klient doznał spokoju, wyciszenia, ale również, aby pracował ze swoim ciałem wzmacniając jego słabe punkty. Pilates to zdecydowanie trening body[&]mind (grupa treningów o działaniu holistycznym – przyp. red.), ponieważ dąży do równowagi mięśniowej i równowagi pomiędzy ciałem a umysłem.

Ćwiczenia pilates reklamowane są jako sposób na zdrowy kręgosłup. Czy są bezpieczne dla osób z dyskopatiami, skoliozą, wadami postawy?
To technika idealna przy wielu chorobach cywilizacyjnych: problemach z kręgosłupem, stawami, krążeniem. Mogą ją ćwiczyć wszyscy. Ważne, aby powiadomić przed treningiem trenera, z jakim problemem przychodzimy na zajęcia. Dzięki temu będzie wiedział jak zmodyfikować niektóre ćwiczenia, aby byłby odpowiednie dla danej osoby.
Pilates jest idealnym treningiem przed lub po takich aktywnościach, jak snowboard czy narciarstwo, dla osób uprawiających surfing czy jeżdżących na longboardzie, ponieważ ma bardzo dobry wpływ na stabilizację ciała. Wzmacnia mięśnie, które do tej pory pracowały słabo, a rozluźnia te przeciążone w aktywności sportowej..

Czy to także sposób na piękną sylwetkę?
Trening ukierunkowany jest przede wszystkim na poprawę elastyczności oraz równowagi, ale też na siłę mięśni. Uaktywnia głębokie mięśnie i dzięki temu jest bardzo skuteczny w pracy z osobami mającymi problem z kręgosłupem. Dzięki zaangażowaniu głębokich mięśni możemy mieć… nowe ciało.
Znana sentencja Josepha Pilatesa mówi “In ten session, you will feel the difference, in twenty you will see the difference, and in thirty you’ll have whole new body”. Na początku widzimy różnicę, później ją czujemy, a po kilku miesiącach mamy nowe ciało. Widzę jak zmienia się ciało, postawa, samopoczucie osób, z którymi pracuję. Aby osiągnąć takie efekty trzeba pamiętać, że ilość powtórzeń nie jest najważniejsza. Najważniejszy jest sposób ich wykonywania. Dlatego pilates pilatesowi nierówny. W fitness klubach polecam szukać specjalistów tej metody, którzy mają wieloletnie doświadczenie i poszerzają swoją wiedzę o inne tematy związane ze zdrowym życiem.

Sięgając głębiej w samą metodę – co to jest trójkąt mocy?
Trójkąt mocy, czyli powerhouse, obejmuje brzuch, pośladki i plecy. Dodałabym do tego czwartego muszkietera – przeponę. Aby odpowiednio aktywizować te mięśnie, trzeba dużej koncentracji i precyzji. Precyzja to jedna z pierwszych rzeczy, której nauczam na zajęciach. Bez tej umiejętności nie ma pilates. Ćwiczenia wykonane bez zaangażowania mięśni środka nie dają efektów. Nauczenie się pracy z włączeniem głębokich mięśni okolic brzucha jest największym wyzwaniem, ale opłaca się cierpliwie praktykować, bo wzmocnienie tych mięśni może zmienić naszą postawę i złagodzić ból pleców. Nie wspominając o miłym efekcie ubocznym – pięknym, płaskim brzuchu i wąskiej talii. Powerhouse to potęga metody Pilatesa.

Skoro body[&]mind, to co dla umysłu i ducha?
Oderwanie od spraw, które nam towarzyszą w ciągu dnia, praca z oddechem i możliwość skupienia się tylko na sobie, na poznaniu słabych i wykorzystaniu mocnych stron naszego ciała. Do tego – to trening przy spokojnej, cichej muzyce, co pozwala nam się naprawdę odprężyć.


Czy ta dyscyplina ewoluuje, czy jest tak ściśle zdefiniowana, że nie ma w niej miejsca na zmiany?
Metoda cały czas się rozwija. Dzisiaj wykonujemy niektóre ćwiczenia inaczej, niż proponował Joseph Pilates, między innymi dlatego, że wiemy dużo więcej na temat ludzkiego ciała. Zmiany wymusza też popularność metody. Ćwiczenia, w wersji którą proponował, dziś mogłyby być za trudne dla wielu osób. Dlatego technika jest ciągle modyfikowana, tak, aby była bezpieczna dla wszystkich ludzi w naszych czasach, w których najwięcej czasu spędzamy siedząc. Ja sama biorę udział w wielu warsztatach, konwencjach, a także regularnie praktykuję i cały czas odkrywam coś nowego w tej metodzie i… dzięki tej metodzie.

Gdzie uczyć się pilates i czy można ćwiczyć samemu w domu?
Polecam wyspecjalizowane, kameralne miejsca, w których jest szeroki wachlarz zajęć na różnych poziomach. Pilates nie da się nauczyć samemu, z płyt DVD. Do tego trzeba pracy z wyspecjalizowanym trenerem. Odradzam rozpoczęcie ćwiczeń od średniozaawansowanego poziomu. Nie ucząc się podstaw nabawimy się złych nawyków, które później trudno będzie zmienić i które mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zacznijmy od początku, z trenerem, który zna się na tym, fascynuje go pilates, który da nam dobre wskazówki również do samodzielnej praktyki w domu.

Czy pilates to, jak joga, styl życia?
Zawsze powtarzam, że lepiej ćwiczyć raz w tygodniu niż wcale. Pilates można ćwiczyć codziennie. Może być traktowany jak samodzielny trening, ale dodając do niego trening wydolnościowy osiągniemy wspaniałe efekty. Wszystkie znane mi osoby, które ćwiczą regularnie, zrozumiały technikę i ją udoskonalają, są wręcz uzależnione od tego.To proste. Jeśli trening sprawia, że pozbywamy się bólu pleców, nadmiernych napięć mięśniowych, poprawiamy elastyczność, wytrzymałość mięśni, a do tego mamy dobre samopoczucie, również dlatego, że spotykamy się z ludźmi z podobną pasją, trudno nie doceniać tych długoterminowych zalet. Dla mnie to styl życia. Jestem pewna, że dla wielu osób z którymi ćwiczę, również. Widzę to patrząc na nich. Widzę jak się zmieniają.                                           

Czy wiesz, że…
Ciekawymi formami treningu są fuzje pilates z innym metodami, np.: yogalates – połączenie jogi z pilatesam, cardiolates – połączenie treningu cardio z pilatesem, piloboxing – połącznie boksu i pilatesa.


Anna PodsiedlikAnna Podsiedlik-Ciebiera

Założycielka Personal Pilates Studio w Warszawie.

Dyplomowana Trenerka Metody Pilatesa.

www.personalpilates.pl

baner Norden Cosmetics

Partnerzy

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz

Partnerzy