Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Jej podstawą, wśród produktów spożywczych, są warzywa i owoce, ale równie ważna co odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta jest codzienna aktywność fizyczna - przekonywał podczas I Narodowego Kongresu Żywieniowego prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Przez długie lata zalecano nam, aby produkty zbożowe stanowiły podstawę naszej diety. Jednak wiedza o żywności i żywieniu i ich wpływie na zdrowie człowieka jest coraz szersza, podlega stałej ewolucji i zmianom. Dlatego też co pewien czas modyfikacjom podlegają zalecenia żywieniowe i piramida zdrowego żywienia.

20 stycznia 2016 r. odbył się I Narodowy Kongres Żywieniowy, na ktorym zaprezentowano Nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która jest zgodna z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów spożywczych w odpowienich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

piramida smaku

A oto kilka aktualnych zaleceń dietetyków, które są efektem wieloletnich badań:

1. Najważniejszy jest ruch
Podstawą Nowej Piramidy jest aktywność fizyczna. Zdrowe odżywianie bez ruchu nie ochroni nas bowiem przed współczesnymi chorobami. I odwrotnie. Codzienna aktywność jest niezbędnym uzupełnieniem zdrowej diety. Ale nie chodzi tu o codzienne bieganie czy katowanie się na siłowni. Wystarczy samochód zamienić na spacer, a windę na schody.

2. Warzywa i owoce to podstawa
Wśród produktów spożywczych najważniejsze są warzywa i owoce w proporcji 3/4 do 1/4. Powinny one stanowić co najmniej połowę tego, co spożywamy, minimum 400 g dziennie. Wśród przynajmniej 5 porcji, jedną może stanowić szklanka soku. Najlepiej, aby połowa Dieta bogata w warzywa i owoce m.in. zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia (zawały serca, nadciśnienie tętnicze i udary mózgu).

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe
Składnikiem większości posiłków powinny też być produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste (m.in. pieczywo razowe i graham, ryż brązowy, makaron razowy oraz kasze, np. gryczana i jęczmienna. Produkty zbożowe z pełnego przemiału są bogate w składniki odżywcze, zwierają więcej witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego regulującego pracę przewodu pokarmowego.

4. Białko i wapń
Mleko i przetwory mleczne są idealnym źródłem wapnia, białka oraz witamin z grupy B, kwasu foliowego i magnezu. Prawidłowa dawka dzienna to 2 szklanki mleka, które można zastąpić jogurtem, kefirem i rzadziej twarogiem.

5. Mało mięsa
Należy ograniczać spożywanie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego (nie więcej niż 0,5 kg/tygodniowo), które zwiększa zachorowanie na niektóre nowotwory. W celu ograniczenia spożycia tłuszczów zwierzęcych należy wybierać chude mięso, najlepiej drobiowe. Mięso najlepiej zastąpić rybami (minimum 2 razy w tygodniu, pieczone lub gotowane), roślinami strączkowymi i jajkami (bogatymi w luteinę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania wzroku).

6. Odstaw sól
Zamiast soli warto używać ziół i przypraw, które mają cenne składniki i poprawiają smak. Zawarty w soli sód prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, zawałów serca i udaru mózgu. Sprzyja też otyłości, osteoporozie i rozwoju raka żołądka.

7. Unikaj cukru i słodyczy
Przyczyniają się one do rozwoju nadwagi i otyłości, a także zwiększają ryzyko cukrzycy, miażdżycy i sprzyjają rozwojowi próchnicy zębów. Słodkie przekąski można zastąpić owocami oraz orzechami i nasionami, np. słonecznika czy dyni.

8. Tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych
Wysokie spożycie tłuszczu zwierzęcego, bogatego w nasycone kwasy tłuszczowe, zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory. Dlatego tłuszcze zwierzęce najlepiej zastąpić olejami roślinnymi, zwłaszcza rzepakowym i oliwą z oliwek.

9. Płyny w diecie
Niezwykle ważne są też płyny, których ogólna dzienna dawka powinna wynosić łącznie minimum 2,5 litra (w tym 1,5 l wody). Zmieniło się też podejście do herbaty i kawy, którą dawniej odradzano. Badania wykazały bowiem, że kawa zmniejsza ryzyko udaru, Alzheimera i choroby Parkinsona.

10. Regularne posiłki
Niezwykle ważne jest też regularne spożywanie posiłków (4-5 co 3-4 godziny). Zwyczaj ten ogranicza ilość spożywanych przekąsek oraz ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukrów we krwi. Śniadanie należy spożywać w ciągu 1-2 godzin po wstaniu, a kolację około 3 godzin przed snem.

 

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz